Internetové stránky mají často i své webmastery. Jejich jméno či alespoň přezdívka jsou často uvedeny na daném webu. Je tedy jasné, že je to poměrně důležitá práce. Je však otázkou, co vlastně dělají. Proč jsou pro webové stránky tak důležití?
Abychom to zjistili, je potřeba se podívat na náplň jejich práce. Ta totiž není tak jednoduchá, jak bychom si mohli myslet. Tím hlavním je samozřejmě starat se o to, aby daný web hladce fungoval a neobjevovaly se v něm žádné chyby. To není tak snadné, neboť vzhledem k časté aktualizaci i hrozbě hackerů se něco pokazí téměř denně. Zvláště když ti, kteří tyto úkony provádí, počítačům a kódům obecně příliš nerozumí.
Jejich další starostí je, aby obsah webu odpovídal účelu. To platí zejména u těch stránek, kde může přispívat více lidí, ať už články či komentáři. Předně jde o to, aby se zde neporušoval zákon například propagováním určitých skupin, případně aby se na dětských stránkách neobjevovaly pornografické příspěvky (a ano, něco takového se u nemoderovaných diskusí stává častěji, než bychom chtěli).
V neposlední řadě také musí udržovat určitou kulturu daného webu. Zde nejde jen o odstraňování nevhodného obsahu, ale také musí zajistit, aby onen obsah nebyl zastaralý. To se týká především firemních webů, kde se neustále přidávají nové produkty, případně jsou ty staré stahovány z prodeje.
Je tedy jasné, že to není jednoduchá práce. Jistě, u menších, téměř nenavštěvovaných webů to není tak hrozné, a tuto práci s přehledem zastane jeden člověk. Avšak u velkých internetových stránek například nadnárodních korporací je to už něco úplně jiného. Proto jich zde dokonce zaměstnávají více, aby vždy byl někdo k dispozici.
Věřte totiž, že internet není tak bezpečným místem, jak bychom si mohli myslet. Lidé, kteří spravují weby, mají často plné ruce práce. Proto by na toto zaměstnání nemělo být pohlíženo s despektem. Rozhodně si to totiž nezaslouží.