V panelácích dnes již klasická družstva najdeme jen málokdy. Nahradila je totiž Společenství vlastníků jednotek, tedy zřízení, které je více přizpůsobeno moderní době. Ovšem jednou z věcí, kterými se od sebe neliší, je nutnost mít předsedu. To je člověk, který svolává a vede schůze, domlouvá a vyřizuje potřebné věci na úřadech a podepisuje smlouvy s firmami. V naprosté většině případů je volen z členů společenstva. Funguje to v podstatě tak, že když ten starý z nějakého důvodu ve funkci končí, může kdokoliv z členů projevit o ono místo zájem. Pokud je více než jeden zájemce, rozhodují o předsedovi ostatní členové hlasováním.
V některých případech však může nastat situace, kdy se o ono místo nikdo ucházet nechce. A není divu, je to koneckonců poměrně nevděčná práce, a navíc v podstatě neplacená. Co v takovém případě dělat? Jednou z možností je profesionální předseda SVJ Home partner. Kdo to je? Jedná se o člověka, který se na rozdíl od těch běžně volených předsednictvím ve společenství vlastníků jednotek živí. Většinou je předsedou hned několika SVJ, přičemž ani v jednom z těchto domů nebydlí ani k nim nemá nějaký zvláštní vztah.
Výhodou samozřejmě je, že má již zkušenosti v jednání jak s úřady, tak i s různými firmami. Mnohdy zde má dokonce známé, kteří mu pomohou buď proces urychlit, nebo získat výhodnější cenu. Díky tomu jsou potřebné opravy provedeny většinou mnohem rychleji. Problémem, a také hlavním důvodem, proč toto není více rozšířené, je fakt, že si za své služby nechá zaplatit. Je to samozřejmě pochopitelné, koneckonců je to jeho živobytí. Ovšem zvláště v současné době nemají mnohá společenství peněz nazbyt, a jednoduše si jej nemohou dovolit.
Přesto, pokud to zrovna ve vašem SVJ takzvaně „skřípe“, a vztahy mezi členy a zvláště předsedou nejsou zrovna ideální, je dobré tuto možnost zvážit. Vyhnete se tak tomu, že budou někteří členové favorizovaní, zatímco jiným se budou dělat téměř naschvály. Přeci jen, je to jedna z pozic, která by měla být v každém případě nestranná.