Pokud je něco, co rozhodně žádné dítě nepotěší, je to to, když se rodiče rozejdou nebo rozvedou a nezbývá nic jiného, než střídává péče. Žádné dítě neocení, pokud je jeden víkend u jednoho rodiče a druhý víkend u rodiče druhého. Některé děti si k dané situaci mohou vytvořit tak velký odpor, že je to v životě velice ovlivní.
Když si člověk srovná dítě, které vyrůstá v úplné rodině a dítě, které vyrůstá ve střídavé péči, pak sami přijdete na to, že těch rozdílů, které zde najdete, je mnoho. Rozdíly se projeví zejména v oblasti psychiky.
Může se klidně stát i to, že dítě, které vyrůstá ve střídavé péči, si na vztahy vytvoří negativní názor a bude se jim do budoucna vyhýbat. I něco takového se stává.
Najdou se děti, které střídavá péče nebude bavit a tak řeknou, že se budou například s otcem vídávat jen jednou za měsíc nebo v době, kdy budou mít čas, protože došli k názoru, že je potřeba, aby se více zaměřili na školu a kamarády, než na to, že jeden víkend mají být s matkou a druhý týden mají být s otcem.
Pokud je dítě malé, ještě to nemusí úplně vnímat, ale pokud je už větší, je jasné, že bude chtít víkend trávit spíše se svými kamarády než s rodičem, se kterým si ve výsledku dané dítě stejně neužije žádnou zábavu. Střídavá péče rozhodně ideální není, ale pokud spolu dva lidé nechtějí být, je pochopitelné, že spolu nebudou chtít zůstat.
Bohužel ale něco takového má zejména na děti velký vliv a může to ovlivnit více věcí, než si rodič myslí. Mnohé děti se sice smíří s tím, že musejí být jeden víkend tam a druhý tam, ale rozhodně se to na jejich psychice projeví. Rodiče by si měli uvědomit, že oni jsou těmi, kteří mají na dané dítě největší vliv a měli by se postarat hlavně o to, aby to nebyl vliv negativní, protože by to klidně mohlo dopadnout tak, že již ve velmi nízkém věku bude dané dítě pít a kouřit, což rozhodně ideální není.